Obrzęki
Obrzęk limfatyczny może zaatakować ręce i nogi, a nawet całe ciało. Tkanki objęte opuchlizną są bardziej podatne na infekcje. Często wiąże się to z przewlekłym stanem zapalnym, który jeswskazaniem do leczenia farmakologicznego izachowawczego.
Jak powstają obrzęki?
Obrzęk limfatyczny (chłonny) to proces nagromadzania się wysokobiałkowego płynu w komórkach i tkankach. Klinicznie objawia się to zwiększeniem objętości dotkniętej nim okolicy ciała. Obrzęki najczęściej dzielimy na dwie grupy: uogólnione – dotyczące całego ciała oraz miejscowe – opuchlizna rąk, nóg, twarzy. Spuchnięte stopy i łydki są problemem powszechnym i nie zawsze są wynikiem występowania jakiejś patologii. Często pojawiają się nawet u osób zdrowych w wyniku spowolnienia odpływu krwi żylnej z kończyn dolnych.
Przyczyny powstawania obrzęków nóg
Opuchliźnie nóg sprzyja długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej, starszy wiek, nadmierne spożywanie soli, która powoduje odkładanie się wody w organizmie, jak również stosowanie niektórych leków. Obrzęki nóg często dotykają kobiety ciężarne, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży. Mogą być również objawem poważnych chorób (np. przewlekłej niewydolności żył). Wśród innych przyczyn obrzęków można wymienić:
- urazy, kontuzje;
- zakrzepicę żył;
- niewydolność serca.
Obrzęki całego ciała
Obrzęki całego ciała, które pojawiają się jednocześnie w różnych miejscach, wymagają przeprowadzenia wnikliwej diagnostyki. Mogą pojawić się u kobiet zdrowych (np. w wyniku miesiączki), ale mogą być również przyczyną wielu poważnych schorzeń, takich jak:
- niewydolność nerek;
- niewydolność wątroby;
- niewydolność prawej komory serca (obrzęki od serca).
Leczenie obrzęków – fizjoterapia obrzęków limfatycznych Kraków
Niektóre z obrzęków wymagają leczenia chorób podstawowych i w tym wypadku bez wizyty u specjalisty danej dziedziny się nie obędzie. Są natomiast też i takie obrzęki, zwłaszcza obrzęki miejscowe – powstałe na skutek uderzenia, urazu – z którymi można skutecznie walczyć za pomocą fizjoterapii.
Fizjoterapia i rehabilitacja stwarzają możliwości redukcji obrzęków, a także poprawy zakresu ruchomości danej kończyny. Istotnym elementem terapii obrzęku, wspomagającym naturalny drenaż chłonny, jest ruch. Ćwiczenia ruchowe o niskim stopniu intensywności wpływają na poprawę funkcji pompy mięśniowej.
W leczeniu obrzęków doskonałe efekty przynosi również taping powięziowy. Za pomocą lekkiego uciskania i przesuwania tkanki jesteśmy w stanie doprowadzić do lepszego napełnienia naczyń włosowatych systemu limfatycznego, czego efektem jest zwiększenie wydolności transportowej systemu naczyń limfatycznych.
Rehabilitacja odgrywa bardzo ważną rolę w kompleksowej terapii przeciwobrzękowej.
Pozostałe usługi, które wykonuję w swoim gabinecie fizjoterapeutycznym w Krakowie:
Oprócz leczenia obrzęków limfatycznych specjalizuję się również w leczeniu:
- ostrogi piętowej;
- dyskopatii;
- schorzeń kręgosłupa;
- bólu stawów i mięśni;
- dysfunkcji tkanek miękkich;
- zerwanych i naderwanych mięśni, ścięgien i więzadeł;
- zwichnięć i skręceń;
- zapalenia ścięgna Achillesa;
- bólu piszczeli;
- łokcia tenisisty;
- kolana biegacza;
- innych dolegliwości, w zależności od potrzeb Pacjenta.
Skontaktuj się ze mną za pomocą formularza kontaktowego
Jak trafić do gabinetu?
Fizjoterapia-Fiejdasz
Jakub Fiejdasz
ul.Skarżyńskiego 1
31-866 Kraków
tel. (+48) 664-987-737
fizjoterapiafiejdasz@gmail.com